יום רוסיה 	 האדונית והרוכל הרשמה לניוזלטר יחסי ציבור עשה זאת בעצמך

Blogger Twitter Youtube Facebookחלף-לנגהיים

 

 

הכנרת חגית חלף והויולן כריסטוף לנגהיים – זוג אמנים ישראלי-גרמני – אינם נחים לרגע. עם שלושה ילדים
הם מופיעים ביחד ולחוד ברחבי אירופה, ישראל וגם בקרנגי הול.

 

הויולן כריסטוף לנגהיים, גרמני לא יהודי , דובר עברית ומקדם נלהב של מוסיקה יהודית באירופה. הוא עושה זאת בצוותא עם אשתו חגית חלף, כנרת ישראלית. בימים אלו הם עורכים סדרה של מוסיקה יהודית חדשה עם  Ut-Orpheus, שהא ביתההוצאה לאור השני בגודל באיטליה.
ההתעניינות של חברת התקליטים החלה אחרי שפורסמו ב
iTunes
קלטות של השניים מבצעים שבעה שירים יהודים שהלחין יהושוע ריקרדו מורטי  - מלחין יהודי דתי המתגורר בפרמה- במיוחד עבורם. התקליטור הראשון יכלול חמש יצירות חדשות שמורטי מחבר בימים אלו.

בני הזוג הופיעו בשני הקונצרטים עם התזמורת הקאמרית רמת-גן. הם ביצעו את  הקונצ'רטו הכפול של מוצרט "סינפוניה קונצרטנטה" לויולה, כינור ותזמורת.   

מאז נפגשו באקדמיה למוסיקה בת"א - הוא גרמני שהגיע ללמוד בת"א בעקבות המורה שלו אינגריד צור מביה"ס למוסיקה בפרנקפורט, היא כנרת, בוגרת "תלמה ילין" - הם נמצאים בתנועה והתקדמות מתמדת. שניהם מדברים עברית, גרמנית, איטלקית וגם… אנגלית.
הם גרו שנים רבות במילאנו ועם לידת בנם השלישי יובל עברו לגור בגרמניה.

יחד הקימו את הדואו "חלף לנגהיים" - הרכב של ויולה וכינור שאין רבים כמוהן בעולם. 
בנוסף
לרפרטואר הקלאסי, כמוצרט ומרטינו וכ׳, כריסטוף מכין לצמד עיבודים ליצירות טנגו של פיאצולה ואחרים ומלחינים בני זמננו כותבים יצירות במיוחד עבורם ובהם ריקרדו יהושע מורטי (איטליה), ד"ר רונן שפירא, אלה מילך שריף, דניאל גלאי (ישראל) וג'ון אלן רוז (ארה"ב). לפני שנתיים הופיעו לראשונה בקרנגי הול. בנוסף סיירו יחד באוסטריה, גרמניה, אנגליה, איטליה, ישראל,הולנד וארה"ב .  

 

 

הקונצרט הרשמי הראשון של הדואו חלף-לנגהיים, היה בוינה בשנת 2002, זמן קצר לאחר שנשאו בגרמניה. הם התחילו ברפרטואר קלאסי ובמשך הזמן החלו לגלות  עניין ברפרטואר יהודי ובמוסיקת עולם, בעיקר בעקבות הופעותיה של חגית עם ההרכב של תמנה בראואר ואלי מאירי. כמו כן הם משלבים בהופעות את אהבתם הגדולה לטנגו.
ב – 2001, אחרי שחגית סיימה את לימודי התואר שני באוניברסיטה לאמנות בוינה נבחר כריסטוף על ידי ריקרדו
שאיי למשרה של ויולן ראשי בתזמורת הסימפונית "ג'וזפה ורדי" של מילאנו, במשך שנה הם סיירו הלוך ושוב וינה-מילאנו עד אשר חגית התקבלה לפילהרמונית של האופרה לה-סקאלה.הדואו מופיע באופן קבוע ברחבי איטליה וגרמניה. ב- Varese קיימו סידרת קונצרטים משלהם עם בכורות של יצירות ישראליות. הם ביצעו בבכורה את הדואו "מגעים" לויולה וכינור מאת אלה מילך-שריף ויצירה של המלחין הישראלי עמנואל ואל, דואו מאת דניאל גלאי וסוויטה לפסנתר , לויולה ולכינור מאת עמנואל ואל.

העיתון האיטלקי "איל ג'ורנלה" פרסם מאמר על פועלם לקידום מוסיקה ישראלית ויהודית באיטליה.
בחודש פברואר 2007 השניים הופיעו בקרנגי הול. אחרי לידת ביתם בדצמבר 2007, חזרו השניים להופיע בפרנקפורט גרמניה והשתתפו בתכנית עטורת שבחים המשלבת מוסיקה ותיאטרון (פברואר 2008). באותו חודש יצא לאור דיסק שלהם, שהוקלט במשכנות שאננים, ירושלים  ב 2006. בצד יצירות של מוצרט ומרטינו, בדיסק גם שתי יצירות טנגו של פיאצולה שעיבד כריסטוף לנגהיים בעצמו.
http://www.romeorecords.com/home.htm

הזוג קיבל ביקורות נלהבות על דיסק זה במגזינים בינלאומיים למוסיקה  :BBCMusic Magazin

 “)תכנית מושרת, שותפות מתגמלת",( :Gramophone “)עדינות נגינתם יוצרת אווירה קסומה") :MusicWeb International, ("מבוצע בכ"כ הרבה הנאה וסגנון שקשה לעמוד בפניו")  ”):American Record Guide, ביצוע מלא חיים וצבעוני מאין כמוהן(“

כמו כן היצג בקול המוסיקה ,בגרמניה ברדיו בואריה ,Bayern 4 Klassik ובבאדן וירטמברג .SWR2

 באפריל 2008 סיירו בישראל וביצעו בבכורה ישראלית יצירה שכתבה בעבורם אלה מילך-שריף
 2008באיטליה באוגוסט השתתפו בפסטיבל “Santa Fiore in Musica” בטוסקנה.

http://www.santafiorainmusica.com/inglese/inglese.html

 

 

הצמד הופיע של בקונצרט אגודת הידידים של תיאטרון דה לה סקאלה ובפני ארגון ידידי ישראל באיטליה.


על בני הזוג

חגית חלף זכתה במלגות של קרן אמריקה-ישראל, היא זכתה במקומות השני והשלישי בתחרות למוסיקה קאמרית של האקדמיה למוסיקה בת"א. היא הופיעה כסולנית  עם תזמורת בפריס בת"א, וכסולנית בערים שונות באירופה – וינה, פרנקפורט, דיסלדורף,  ברלין, וורשה ובת"א   והוקלטה לטלוויזיה ולרדיו. היא הופיעה עם הרכבים קאמרים והשתתפה בהקלטות. משנת 2002 היא מנגנת בתיזמורת הפילהרמונית של לה סקאלה במילאנו ומ- 2005בבית האופרה "לה סקאלה". במאי 2007 הופיעה כסולנית ביחד עם כנר מ- לה סקאלה דוצ׳ו בלופי בקונצ׳רטו הכפול לכינור "טבולה רסה" של ארוו פארת עם תזמורת מירבילה בפיזה.

כריסטוף לנגהיים הוא ויולן ראשי אורח בתזמורת הביביסי הלאומית של וויילס וובפילהרמונית המלכותית של ליוורפול.  הופיע כסולן עם התזמורת הסימפונית "ג'וזפה ורדי" במילאנו, הוא מנגן כפרילאנסר בתזמורת התיאטרון "לה סקאלה", בפילהרמונית "ארתורו טוסקניני" בניצוחו של לורין מאזל, בתזמורת הסימפונית של  הרדיו הלאומי האיטלקי ובתזמורת הפילהרמונית "לה סקאלה" עמה נסע הקיץ לסיור ראשון בקנדה וארה"ב תחת שרביטו של המנצח ריקרדו שאיי. ברסיטל סיום התואר השני שלו – אותו עשה בהנחיית וירטואוז הוויולה מיכאל קוגל בקונסבטוריון מאאסטריכט בהולנד - ניגן מוסיקה ישראלית ויהודית.

 

על ההרכב הייחודי

דואו כינור-ויולה היה פופולרי בעיקר במאה השמונה –עשרה בה קונצרט של מוסיקה קאמרית היה מאורע חברתי בחברה הגבוהה. יוסף ומיכאל היידן וו.א.מוצרט כתבו להרכב זה. למעשה מוצרט החל לכתוב להרכב זה , כשחברו הטוב מיכאל היידן חלה והוא השלים 2 יצירות, שחברו התחייב לכתוב לבישוף מזלצבורג.
גם בסוף התקופה הקלאסית-תחילת התקופה הרומנטית(בידרמאייר) נכתבו יצירות להרכב זה על ידי איגנץ פלאייל ולודוויג שפור,  ובאיטליה כתבו אלסנדרו רולה (מורו של פגניני) וג'ואבני פצ'יני (שהיה מפורסם באותה עת כמו רוסיני). כשהקונצרטים עברו לאולמות, ההרכבים התחילו לגדול והרכב זה חדל למשוך תשומת לב.
בראשית המאה העשרים היו מלחינים שחזרו לחבר מוסיקה להרכב זה
, למשל יוהן האלוורסן, שחיבר את ה"פסקליה" המבוססת על יצירה של הנדל, וכן המלחינים דריוס מיו, בוהוסלב מארטינו והייטור וילה-לובוס וכן המלחינים בני זמננו ברונו מדרנה ואניו מוריקונה.