יום רוסיה 	 האדונית והרוכל הרשמה לניוזלטר יחסי ציבור עשה זאת בעצמך

Blogger Twitter Youtube Facebookמרב ברק - אופוס פוקוס - לחובבי ולחוששי אופרה

אופרה בגובה האוזניים
מאז הוזמנה במקרה לאופרה בגיל 19, מרב ברק נשבתה בקסם
היא למדה את התחום לפני ולפנים, עבדה במגוון תפקידים באופרה הישראלית, ובעיקר הדריכה ילדים ובני נוער. וכיום, במסגרת העסק שהקימה "אופוס פוקוס – לחובבי ולחוששי אופרה",
היא מעבירה  הרצאות חווייתיות "בגובה האוזניים" ובגישה רעננה  תוך שהיא מחברת את אמנות האופרה עם: קולנוע, אקטואליה, פוליטיקה חברה, מגדר, ספרות, תרבות המזרח, סין ומה לא?

 

מרב ברק גדלה בבית שהיא מגדירה "תרבותי", אך לא מוסיקלי במיוחד. אופרה לא נכללה בלוח האירועים המשפחתי.  בגיל 14 התקבלה למגמה לתיאטרון בתיכון "תלמה ילין" ונסעה מדי יום מראשון לציון לגבעתיים. שם למדה באותה שכבה עם מוסיקאים קלאסיים (בהם ישי שטקלר, כיום האסיסטנט של מאסטרו דניאל אורן ורונה - איטליה), אך רק בגיל 19 הגיעה במקרה לאופרה. "אבא של החבר שלי דאז חלה ואימו הזמינה אותי לבוא איתה לאופרה. צפינו בשתי אופרות קצרות באולם נגה "אבירות כפרית" (מסקאני) וה"ליצנים" (ליאונקוואלו) "נדהמתי מהעצמה של כל המרכיבים והרגשתי כזה wow – אותו אני מנסה להעביר עד היום לקהל שלי", היא מספרת.
הפעם השנייה באופרה היתה דווקא אכזבה עם "קלע הכשפים" של ובר. אולם זה לא פגע באהבה הגדולה לאופרה. ברק החליטה ללמוד את התחום – גם כדי להבין מדוע אופרה אחת משאירה עליה חוויה כזו כבירה ובשנייה היא עוזבת בהפסקה. "למדתי שכדי שיצירה תשפיע בעוצמה חייבת להיות רמה גבוהה והתאמה ברמה האמנותית וברמת ההבעה של כל המרכיבים באופרה: קול, משחק, תפאורה, תלבושות, תאורה ועוד מעבר לכך יש גם את הטעם האישי". 
ברק החלה לימודי תואר ראשון  בעיצוב תפאורה ותלבושות לתיאטרון ובמקביל החלה לעבוד באופרה הישראלית: תחילה כמפעילת תאורה ובהמשך כמנהלת הצגה וכמנהלת מחלקת החינוך והסטודיו לאמנים צעירים.
כמי שנקראה להרצות בבתי ספר תיכון , כשהראשון בהם היה עם אוכלוסייה מן הקשות בארץ
היא החלה לחפש דרך לחבר את האופרה לעולמם של בני הנוער.
"נזכרתי בסצנת האופרה בסרט "אישה יפה" עם סצנה מתוך "לה טרוויאטה" וחברים הגיעו אליי עם רעיונות נוספים: סיינפלד, סימפסונס, הבלתי משוחדים, באגס באני. איתרתי את הקטעים שיש בהם אזכור של אופרה והגעתי איתם להרצאה. אמרתי לבני הנוער שאני הכרתי את האופרה בצבא והנה יש להם כבר יתרון עליי, וכך נשבר הקרח."
בעודה מרצה ומנהלת הפקות בעבור האופרה הרימה עם חברים מוכשרים: המנצח דוד זבה והבמאי
דני ארליך את האופרה "חילול הקסם" על פי "חליל הקסם" מאת מוצרט עם בועז פייפר בתפקיד מלכת הלילה וגיא מנהיים בתפקיד פפגנו. הביצוע זכה להצלחה ולמחמאות.
מרב המשיכה ללימודי תואר שני בתכנית הבינתחומית באוניברסיטת ת"א וכתבה מאסטר על דמויות
אילמות באופרה (היא מצאה שלוש כאלה באופרות מודרניות), היא אספה חומרים למגוון רב של הרצאות ובמקביל גם נולדו לה ולבן זוגה ירון זוג תאומים, נעם ואמיתי.
כשהתאומים הלכו לגן איגדה מרב את הידע שלה במסגרת העסק "אופוס פוקוס- לחובבי ולחוששי אופרה" והחלה להרצות בכל רחבי הארץ ובמסגרות שונות. בשנת תשנ"ט החלה לשלב קורסים במכללות ברחבי הארץ, והיא ממשיכה השנה עם קורסים שייפתחו בערים: חיפה, רמת השרון, הרצליה, ראשון לציון, רחובות ועוד.
וגם משתתפת כמרצה מקצועית בטיול תרבותי מיוחד להרי הקרפטים ולפסטיבל אנסקו בבוקרשט.