יום רוסיה 	 האדונית והרוכל הרשמה לניוזלטר יחסי ציבור עשה זאת בעצמך

Blogger Twitter Youtube Facebookמאת הילה קומן עודכן יוני 2012
טיפים בכתיבת הודעה לעיתונות

לא פרסמת , לא עשית? האם שמעת אי פעם ססמא זו? אנשים אינם מודעים לכך שכמעט כל מה שכתוב בעיתון הוא פרי של עבודת קשרי עיתונות. ההתקפה על שרה נתניהו (בלי קשר להיותה כן/לא מוצדקת) בודאי מקודמת על ידי אויביו הפוליטיים, כנ"ל התקפות על בעלי שררה אחרים הנתפשים בקלקלתם. ללמעשה גם הצלחת המהפכה החברתית של היום (פעולה שהחלה כספונטנית- אך נמשכת באופן מושכל ומעורר התפעלות) תלויה בדרך ניהול יחסי הציבור שלה. למעשה פרט לאסונות טבע יוצאי דופן, רוב מה שתקראו עליו בעיתון הוא פרי של אסטרטגיות יחסי ציבור.
קשרי עיתונות הם בעצם מסע שכנוע של הציבור אשר עובר דרך סוכני ביניים: עיתונאים.

אנשי יחסי ציבור הם אנשים שהתמחו בין השאר בהעברת מסרים לסוכני ביניים אלו. אתם יכולים כמובן גם לרכוש רשימות עיתונאים ולהתחיל לתקשר איתם, או לייעד מישהו במשרד למטרה זו.
להלן כמה טיפים למי שרוצה לעשות יחסי ציבור בעצמו (ההתייחסות לגברים ולנשים כאחד)
1. הכר את קהל היעד שלך: עיתונאים.
עיתונאים אינם הלקוחות שלך ולכן הפנייה אליהם היא אחרת מזו של מכתב שיווקי הפונה לצרכנים פוטנציאלים. הגישה שלהם לרוב ביקורתית יותר. מסיבה זו מומלץ להשתמש בנתונים ועובדות בלבד ולהמעיט בסופרלטיבים.

2. לכאורה אנו צופים ב"חדשות" ואמצעי התקשורת אוהבים דברים חדשים. מניסיוני למדתי שהמוכר הוא האהוב ושלמידע רצוי שיהיו עוגנים מוכרים. אני למשל, מקדמת תרבות, מופעים וקונצרטים. אם אמן חדש ליווה בעבר זמר מפורסם נתון זה נותן לו בולטות ועדיפות.
דברים מוכרים הם דברים שניתן לסמוך עליהם. חפשו את המוכר בתחום שלכם. אם אתם מוכרים מוצר – תשוו אותו למוצרים מוכרים (לאו דווקא לחברות). תוכלו לציין שמות של לקוחות שלכם שהם חברות מוכרות. זה יוצר אמינות אצל העיתונאי.
3. עם זאת בכל הודעה לעיתונות חייב להיות חידוש- החידוש יבוא בכותרת. התיאור צריך להיות מושך ומעניין, אך בנוי מעובדות. ושוב הימנעו מסופרלטיבים. למשל דוגמא מהתקופה בה עסקתי ביחסי ציבור בתחום הבריאות:
שימוש יצירתי בדבק ביולוגי הציל חייו של גבר
כתוצאה מסיבוך של אוטם שריר הלב זרם דם בין שכבות הלב , הפריד אותן ויצר חור בחלקו החיצוני השימוש בדבק עצר את זרימת הדם מחוץ ללב והציל את הגבר ממוות ודאי
4. בכל הודעה לעיתונות חשבו: מה אתם רוצים לקדם, איזה תדמית אתם רוצים ליצור
ובמקביל מהם הצרכים של העיתונאי ומה ייחשב מעניין בעיניו. עם זאת אני ממליצה שלא לנדב פרטים עסיסיים, שאינם קשורים, אשר עשויים לעורר עניין (למשל הקשיים, כישלונות, מחלות וצרות), ואשר לא יתרמו לתדמית או ליחסי ציבור טובים.
5. הקלו על העיתונאי: כתבו משפטים קצרים. התרכזו בפעולות ובנתונים. תארו את הנושא בצורה ברורה כך שלא יהיה מקום לשאלות.
6. הוסיפו תמיד בסוף את הדרך בה ניתן לצור עמכם קשר.
7. לקיצור הדרך, מומלץ להשתמש באנשי מקצוע

נשמח להיפגש איתכם ולייעץ לכם בנושא יחסי ציבור . אנא פנו ליהודה קורן 052-3350928. yodak8@smile.net.il
בהצלחה, הילה ויהודה וכל צוות אוצר תרבות