יום רוסיה 	 האדונית והרוכל הרשמה לניוזלטר יחסי ציבור עשה זאת בעצמך

Blogger Twitter Youtube Facebookכתבה הילה קומם עודכן יוני 2015
האם אמן יכול לקדם את עצמו?

היום, כשהתקשורת כל כך זמינה לכולם, יש כל כך הרבה אתרי אינטרנט, מערכות העיתונים מקבלות מיילים והרבה קידום נעשה בפייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, יוטיוב ועוד... הרבה אמנים לומדים לקדם את עצמם ועושים זאת בהחלט לא רע. האם הם מזיקים לעצמם והאם עיתונאים רואים זאת בעין רעה? שאלות אלו מופנות אליי לעתים ומצאתי לנכון לענות על כך.

ראשית אציין שאנו חיים במדינת ישראל בה אין ממש "קוד התנהגות" ויש מקום להרבה חוצפה. כך, שאמן שיודע לתקשר היטב יכול בהחלט להשיג לעצמו השגים בתקשורת, לעתים אפילו יותר מאיש יחסי ציבור, שרגיל לקבל יותר "לא" מ"כן". זכורה לי פגישה עם שחקנית, שהצליחה להכניס את עצמה לתכנית של יאיר לפיד. אמנים קרובים אצל עצמם ומכירים את מרכולתם היטב, ואם הצעה אחת לא מתקבלת הם עשויים לעתים לחשוב בגמישות ולהציע הצעה אחרת, תוך כדי שיחה.
כשעובדים עם איש יחסי ציבור, לטעמי חשוב לא להחליף משרד לעתים קרובות. לוקח זמן להכיר את הלקוח ולהגיע לרמה המאפשרת גמישות מול התקשורת ויצירתיות רבה. לאמן כמובן יש את היתרון הזה. הוא יודע בדיוק מי הוא ויכול למכור את עצמו באופן מצוין.

ברם, לא כל האמנים תקשורתיים באותה מידה. ובנוסף עיתונאים הם עם מיוחד וצריך לדעת איך לדבר איתם, כדי לא לשרוף קשרים ולעצבן. איש יחסי ציבור טוב מכיר את ריקוד הטנגו העדין שמשחקים עם התקשורת – כן זה ממש חיזור. בנוסף, עודף להיטות להשיג אייטם יכול להיות לרועץ, ודווקא יחס צונן יותר באופן הפעולה תורם לתוצאה. זה ניסיוננו. כשמרפים את החבל, הצד השני משתף יותר פעולה. כמובן שתסכול במגע עם התקשורת עשוי לפגוע בתפקוד האמנותי, ולמעשה אני מניחה, כל אמן היה מעדיף להשקיע עצמו באמנות ושאחרים ינהלו אותו.

שוב מניסיוני, אמן המנוהל על ידי בן-זוג הוא פתרון מצוין. רמת האכפתיות גבוהה והאמן חופשי לעסוק באמנותו. גם אז, אמנים רציניים מעסיקים אנשי מקצוע. תחום הקידום הוא נרחב: מתחיל ביחסי ציבור, ממשיך לשיווק – תחום הדורש הרבה מאמץ ועבודה סיזיפית, וכן פרסום ומכירות.

מנהל אישי העובד היטב מגדיל את כמות העבודה במידה כזו המחייבת שימוש באנשי מקצוע בנישות כמו יחסי ציבור, שימוש במשווקים מתמחים ועוד...

בקיצור- אמן תקשורתי בהחלט יכול לקדם את עצמו, אין בכך פגם. עם זאת, עליו לשים לב שאינו נשחק ושהוא אכן מצליח לגדול. מי שרוצה להפוך את האמנות לפרנסה- רצוי שייעזר באנשי מקצוע: יבנה לו שם בעזרת יחסי ציבור, ידאג למצוא לו משווקים, ימצא מי שינהל את ההפקה ועוד.

עדין מבולבלים? רוצים לדעת כיצד לבנות קידום נכון?

אנא פנו ליהודה קורן 052-3350928.
yodak8@smile.net.il

בהצלחה, צוות אוצר תרבות