יום רוסיה 	 האדונית והרוכל הרשמה לניוזלטר יחסי ציבור עשה זאת בעצמך

Blogger Twitter Youtube Facebookעודכן לקראת יום כיפור תשע"ה
האם התנצלות מעידה על חולשה?

אייל גולן מבקש סליחה בראיון רדיו מכל האנשים שפגע בהם "אני לא יודע מי הם. אני אשמח מאוד להגיד כאן סליחה - סליחה אם פגעתי, אם נפגעתם, כל מי שנפגע ממני, אני מתנצל מעומק הלב. מי צריך לבקש ממני סליחה? הרשימה ארוכה מדי"
הפרשן הכלכלי נחמיה שטרסלר בטור ציני, כותב שהוא זה שצריך לבקש סליחה, ושראש הממשלה ושר האוצר צודקים. מדוע לא מתנצל ביבי כמעט אף פעם, ולעומת זאת אייל גולן מתנצל.
האם התנצלות מעמידה אותנו בעמדת חולשה? האם מי שמבקש סליחה הוא בעמדת נחיתות? ומי שסולח? 
כמשרד יחסי ציבור אנו אמונים על מוניטין של אנשים, ומוניטין בנוי מתכונות שאנשים מעריכים באופן אישי. אחת מהתכונות היותר מוערכות, ובודאי מנותן שירותים היא האמינות. עסק שמסוגל לומר – טעיתי, אני אשתפר, אכפת לי- לדעתנו- בסופו של היום יזכה בקלות רבה יותר באמון הציבור.
רמדיה לא התאוששה מהמשבר, משום שלא מיהרה לקחת אחריות למחדל ולטפל בנפגעים. חברות אחרות, שיודעות לטפל במשברים ולקחת אחריות, זוכות בחזרה באמון הציבור.
אדם שהוא אנושי, שיודע לזהות טעויות, לתקן , להשתפר ולפצות כשצריך, לא ייתפש כחלש, להיפך.
בעיה ביחסי ציבור יכולה לקרות, לאו דווקא ממשבר, אלא מטיפול לקוי בו.
תקוותנו שגם מנהיגים וגם עיתונאים יעמדו במקום בו עומדים בעלי עסקים, ויראו את אמון הציבור בהם לנגד עיניהם בהתנהלותם.
דבר נוסף, משבר יכול לגרום לניתוק תקשורת, ולהצטברות של מירמור. זה שלוקח את היוזמה ומחדש את התקשורת, במקום להתמרמר, נמצא במצב חזק יותר, כי יש לו שליטה בסיטואציה והוא אינו הופך להיות הקורבן שלה. למשל, אם לקוח שלכם התנהג לא יפה וכעס, קל מאוד לוותר על הלקוח ולהגיד שהוא לא בסדר. מצד שני, אם אנחנו ניקח אחריות למשבר ונפנה אליו ונברר את פני הדברים, נוכל לזכות בלקוח מרוצה.
כלומר- גם היכולת לסלוח היא תכונה אנושית שתורשת להישרדות טובה יותר.
לכן ביום כיפור, זה הזמן ליצור תקשורת מחדש עם אנשים ולקוחות שהתקשורת איתם נקטעה, לקחת אחריות למעשינו. אני מאמינה שלקיחת אחריות בפועל למעשינו, פיצוי אמיתי, תיקון דברים בעולם- כל אלו תורמים לכפרה יותר מאשר צום ותפילה (שאין לנו דבר נגדם).
גמר חתימה טובה
נשמח להיפגש איתכם ולייעץ לכם בנושא יחסי ציבור .
אנא פנו ליהודה קורן 052-3350928.
yodak8@smile.net.il

בהצלחה, הילה ויהודה וכל צוות אוצר תרבות