יום רוסיה 	 האדונית והרוכל הרשמה לניוזלטר יחסי ציבור עשה זאת בעצמך

Blogger Twitter Youtube Facebookעודכן פברואר 2013
פרסום שלילי- האם אפשר למנוע את הנזק?

או- האם יש הזדמנות שנייה ליצירת רושם ראשוני טוב

20 שנה אחרי מעשה התרמית של זיו רובינשטיין בתכנית של דודו טופז - עדיין זוכרים לו את זה. בראיון שהתפרסם בסופהשבוע האחרון באחד מהמוספים קידם רובינשטיין- מוזיקאי ותיק ועורך טלוויזיה- את הדיסק החדש שלו. בפסקה האחרונה של הכתבה שוב הוזכר הנושא. באותם ימים של מיעוט ערוצים, כשדודו טופז בשיאו שלח את רובינשטיין להצטלם עם מישל פייפר רובינשטיין הצטלם עם דמות קרטון של השחקנית. בכתבה הוא סיפר שהמערכת של טופז היתה בסוד העניינים. כמה שנים של עשייה ומאמץ מצידו, כדי למחוק כתם של שטות נעורים..... שמו של רובינשטיין ייקשר תמיד לתמונה האומללה ההיא. למעשה זהו המסר הפומבי הראשון בעניינו.
הסיבה היא שלעולם לא נקבל הזדמנות שנייה ליצור רושם ראשוני טוב, ובמקרה הטוב נצטרך לעבוד קשה מאוד כדי לשנות רושם ראשוני שאינו טוב. דוגמא אחרת לכך היא מרגלית הר-שפי, שגם 15 שנה אחרי שישבה בכלא, על כך "שלא מנעה פשע"", כשנישאה בגיל מאוד מאוחר לבת המגזר הדתי לאומי- התעניינו בה בדיוק בגלל אותו סיפור מימי נעוריה. איני ימנית בכלל, ורצח רבין זעזע אותי כמו כולנו. כשקראתי לפני שנתיים על נישואיה בין השורות ראיתי שמדובר באישה מוכשרת מאוד ובעלת אישיות חזקה. איתרע מזלה והפרסום השלילי הזה הוא הראשון שנעשה בעניינה. כאילו בעונש המאסר לא היה די.
מקרה הפוך יהיה מקרה רפי גינת, שהיה כבר מפורסם מאוד, כשהיה פרסום שלילי גדול נגדו. ניסיתי עכשיו למצוא באינטרנט מה זה היה, ולא ממש הצלחתי. אני רק זוכרת שהוא יצא חף מפשע ונדמה שדבר לא דבק בו. תחושתי היא שהוא הצליח לבנות לעצמו תדמית מספיק נקייה בטרם "לוכלכה", ושכל הטענות נגדו לא ממש נדבקו אליו. זו כמובן הרגשתי האישית.
עולם התקשורת הוא עולם שרגיש מאוד למניפולציות. אני אישה ויודעת ש"הטרדה מינית" אכן קורית, ובאותה מידה מודעת לשימוש המאוד מניפולטיבי שנעשה בה כנגד אנשים חזקים שהגיעו לעמדת כוח, או שעומדים להיכנס לעמדת כוח. ולמה אני כותבת לכם כל זאת? כיצד זה מתיישם על אמנים?
הרעיון הוא רעיון השליטה על החשיפה הראשונה בתקשורת, כמו על כל החשיפות בתקשורת.
מי שלא שולט בתקשורת, התקשורת יכולה לשלוט בו. וכל מי שנעשה חזק, וכל מי שפעיל, יעורר עניין בתקשורת ולא יוכל להתחמק ממנה. יצירה של תדמית חיובית היא פעולה ארוכה, שבה במשך שנים מפורסם פועלו החיובי של האדם, ומי שדואג לקדם את עצמו בתחום פעילות, אך אינו דואג לפרסם במקביל את עשייתו החיובית, שלא יתפלא כשההתקפה תגיע. לא כולנו נציע מועמדות למפכ"לות המשטרה או לנשיאות המדינה, אבל גם פעילות בסדר גודל קטן כמו מופע חדש ומוצלח שעושה כנפיים מ"פה לאוזן" יכולה לעורר עניין עיתונאי. וכשמגיע עיתונאי ומתעניין בך, רצוי שתדע כיצד להתנהג איתו ורצוי שיהיה לך חומר כתוב היטב ומותאם לעיתונות, כדי לספק לו. אחרת, הוא יצטרך לעבוד יותר קשה, ומי יודע מה הוא יכתוב (הנ"ל מתייחס גם לעיתונאיות כמובן). בעידן שלנו הכול מתועד באינטרנט, ורצוי שתהיה לך שליטה על החומרים הנוגעים אלייך. בסופו של יום, אנשים יעדיפו לקרוא מה חושבת עליך העיתונות ולא מה את/ה מספר/ת על עצמך באתר שלך, כי חומר זה נתפש כאמין יותר. מקווה שנתתי לך נקודה למחשבה

נשמח להיפגש איתכם ולייעץ לכם. אנא פנו ליהודה קורן 052-3350928. yodak8@smile.net.il
בהצלחה, צוות אוצר תרבות